Sysel Richardsonův

17. června 2007 v 12:15 | Bára Janouchová |  zvířecí rodinka
Sysel Richardsonův
Způsob života
Sysel richardsonův (SR) obývá prérie od severu USA po Kanadu. Samičky zakládají nory, které obývají po celý život. I když žijí ve velkých skupinách, každá samička má vlastní noru, kterou před ostatními samicemi hájí. Samečci jsou v blízkosti jejich nor trpěni pouze v období říje. Po porodu mláďat odeženou samice samce, kteří se druží ve skupinách samců.
Během zimního období spí zimním spánkem, který u dospělých zvířat trvá 6-7 měsíců, u mláďat o něco míň. Ke konci zimního spánku se probouzí a žerou zásoby nasbírané do komůrek na spaní.
Chov
SR jsou aktivní zvířátka, která ráda hrabou, na což bychom měli při chovu brát zřetel. Velikost bydlení by měla být minimálně 200x100x80 cm, s podestýlkou k hrabání vysokou alespoň 25 cm. Osvědčený je mix z písku a rašeliny, ale vhodná je i mulčovací kůra, především borovice nebo pinie, která dobře absorbuje pachy a není nutná tak častá výměna podestýlky Protože je moč těchto zvířátek silně cítit, je výhodou každá podestýlka dobře pohlcující pachy. K vystlání nory jim bude stačit seno,sláma, buničina.
Protože především samičky jsou velmi teritoriální je lepší chovat je v páru. Vícečetné skupiny je vhodné chovat ve velkém výběhu, kde mají zvířata možnost lepšího útočiště. Důležité je zajistit každému zvířeti takové útočiště - hliněné květináče, dřevěné domečky. Při větším počtu by mělo být víc samic než samečků. Protože ti nejsou tak teritoriální, je možné chovat větší skupinu samců, aniž by muselo docházet k útokům. Je-li samice březí doporučuje se samce oddělit, aby je samice nenapadly.
Potrava
Syslové žerou téměř vše, co jim nabídnete, čímž tíhnou k tloustnutí, proto je nutné krmivo dobře vybírat a váhu hlídat. Je možné podávat žrádlo pro činčily, seno, ovoce, zeleninu. Jednou týdně živočišnou bílkovinu (moučné červy ). Zelené jako pampelišky, jetel… doplňují základní potravu.
Odchov
Odchov SR se daří jen zřídka, zimní spánek je zřejmě důležitým klíčem k úspěchu, což bohužel v domácím chovu není jednoduché.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaký se vám líbý zvíře?

Kočka 14.9% (84)
Pes 50.4% (284)
Morče 5.9% (33)
králík 6.4% (36)
křeček 5.7% (32)
Kůň 16.8% (95)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama